Valstī izsludinātā ārkārtējā situācija prasa valsts konstitucionālo orgānu dialogu un sadarbību

24.03.2020.

Pirmdien, 23. martā Satversmes tiesas priekšsēdētajā Ineta Ziemele piedalījās Valsts prezidenta Egila Levita sasauktajā valsts konstitucionālo orgānu vadītāju kopsēdē, lai pārrunātu to darbības pamatprincipus valstī noteiktās ārkārtējās situācijas apstākļos. Šajā kopsēdē piedalījās arī Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece, Ministru prezidents Krišjānis Kariņš un Augstākās tiesas priekšsēdētājs Ivars Bičkovičs. Šī bija pirmā šāda veida kopsēde Latvijas vēsturē.

Kopsēdē konstitucionālo orgānu vadītāji parunāja ārkārtējās situācijas ietekmi uz valsts varas orgānu darbību un atzina, ka, lai aizsargātu valsts pastāvēšanu un ilgtspēju, sabiedrību un katru cilvēku šādos apstākļos, Satversme ietver valsts darbības pamatprincipus arī ārkārtējās situācijas pārvarēšanai. Valsts prezidents pēc kopsēdes savā paziņojumā par kopsēdē atzīto un preses konferencē, īpašu uzsvaru lika uz sadarbību konstitucionālo orgānu starpā, sakot, ka juridiskais formālisms un resorisms kavē Satversmes mērķu īstenošanu, ārkārtējā situācijā jo īpaši.

Satversmes tiesas priekšsēdētāja Ineta Ziemele kopsēdes laikā. Foto: Satversmes tiesas arhīvs

Arī Satversmes tiesa turpina nodrošināt to, lai ārkārtējās situācijas laikā tā pildītu savas Satversmē un Satversmes tiesas likumā noteiktās funkcijas. Potenciālie pieteikumu iesniedzēji tiek aicināti primāri izmantot elektroniskās iespējas iesniegt pieteikumu tiesā vai arī ievietot to pie tiesas izvietotajā pastkastē, kas paredzēta tieši šim nolūkam. Lietas dalībniekiem iepazīšanās ar lietas, kas nodota izskatīšanai, materiāliem tiek nodrošināta elektroniskā veidā, pieprasījumu sniedzot uz tiesas e-pastu tiesa@satv.tiesa.gov.lv. Tiesa turpina skatīt lietas atbilstoši tai likumā noteikto procesuālo termiņu prasībām. Līdz ārkārtējās situācijas beigām Satversmes tiesa organizēs savu darbu tā, lai tas atbilstu sabiedrības veselības interesēm.

Ar Satversmes tiesas darba kārtību ārkārtējās situācijas laikā var iepazīties šeit: https://www.satv.tiesa.gov.lv/press-release/covid-19-satversmes-tiesa-veic-pasakumus-noluka-nodrosinat-lietu-izskatisanas-turpinatibu-un-veicinat-cinu-pret-epidemijas-izplatisanos/

Valsts prezidenta paziņojums par kopsēdē atzīto pieejams šeit: https://www.vestnesis.lv/op/2020/58A.1

Valsts prezidenta preses konference pēc kopsēdes pieejama šeit: https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=8wX7jbBJDLU&feature=emb_logo