Rīgas pilī atklāj Satversmes simtgadei veltītu monētu

15.02.2022.

15. februārī Rīgas pilī Valsts prezidents Egils Levits, tiekoties ar Latvijas Bankas padomes locekli Zitu Zariņu un Satversmes tiesas priekšsēdētāja vietnieku Aldi Laviņu, atklāja sudraba kolekcijas monētu “Satversmei 100”. Monētas atklāšanā pasākumā piedalījās arī mākslinieks Aigars Ozoliņš, kurš pastāstīja par unikālo monētas formu un tās vizuālo risinājumu.

Latvijas Bankas sudraba kolekcijas monēta “Satversmei 100” ir veltījumu Latvijas konstitūcijai – Satversmei, kas pieņemta 1922. gada 15. februārī un noteic valsts iekārtu, vērtības un attiecības starp cilvēku un valsti. Satversme ir viens no Latvijas valstiskuma simboliem.

Ideja par monētu un darbs pie tās noticis ciešā Latvijas Bankas, Satversmes tiesas un Valsts prezidenta kancelejas sadarbībā.

“Satversmes simtgadei veltītā monēta ir īpaša ne tikai no mākslinieciskā viedokļa, bet arī tāpēc, ka tajā ir iegravētas Satversmes vērtības latviešu valodā, kas nu kļūs pazīstamas visā Eiropā. Lai šī monēta ir kā simbols Satversmē ietvertajām Latvijas valsts vērtībām! Paldies Latvijas Bankai, Satversmes tiesai un māksliniekam Aigaram Ozoliņam!” uzsvēra prezidents Egils Levits, uzrunājot pasākuma dalībniekus.

Satversmes tiesas priekšsēdētāja vietnieks Aldis Laviņš norādīja: “Varam apbrīnot monētas “Satversmei 100” grafiskā dizaina veidotāja mākslinieka Aigara Ozoliņa talantu un māksliniecisko jaunradi, kas ļāvusi Satversmei tiešā vārda nozīmē kļūt par mākslas darbu ”.

“Dažreiz dāvināšanas prieks ir pat lielāks, nekā saņemot dāvanu. Arī mēs, Latvijas Banka, šogad svinēsim simtgadi, un tāpēc dubults prieks dāvināt šo monētu Latvijas sabiedrībai Satversmes gadsimta svinībās,” uzsvēra Latvijas Bankas padomes locekle Zita Zariņa. “Satversmes vērtību, protams, nevar izteikt ne ar kādu naudu, bet abām – kā labai konstitūcijai, tā labai naudai – dzīvē jāienes stabilitāte un paredzamība. Citiem vārdiem sakot, cilvēkam vienlīdz vajag skaidrus valsts un tiesību pamatus un arī – drošu naudu kā atskaites punktu saimniekošanai.”

Svinīgais monētas “Satversmei 100” atklāšanas pasākums ir daļa no vairākām aktivitātēm, kas šajā laikā notiek, svinot Satversmes pieņemšanas simtgadi, tostarp šodien Saeimā notika svinīgs pasākums un Satversmes jubilejas gada oficiāla atklāšana, bet Rīgas pilī – jauniešu debašu cikla “#Satversmei100: vērtības nākotnei” pirmā diskusija.

Vienlaikus ar Satversmes simtgadi arī Valsts prezidenta institūcija un Latvijas Banka atzīme savas dibināšanas simto gadadienu.

Satversmes tiesas priekšsēdētāja vietnieka Alda Laviņa uzruna pieejama šeit.

Informācija par Satversmes 100 gadskārtu (vēsture, mūsdienas, pasākumi) pieejama šeit.

16. februārī Latvijas Banka piedāvās iegādei sudraba kolekcijas monētu “Satversmei 100”.

Informācija par jauno monētu pieejama šeit.

Monētas videostāsts:

Monētas detalizēts apraksts pieejams šeit.