Sestās Sarunas par Latviju. Personība un valsts

21.10.2020.

Otrdien, 27. oktobrī, Satversmes tiesa sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku (turpmāk – LNB) sesto reizi organizē Sarunas par Latviju. Šajā reizē sarunas tēma būs “Personība un valsts”, ko izcels Kārļa Skalbes pasakas “Kā es braucu Ziemeļmeitas lūkoties” citāts “Cik zemas, cik zemas bij viņu debesis!”.

Sarunas atklās Satversmes tiesas priekšsēdētāja Sanita Osipova, vadīs rakstniece Rudīte Kalpiņa. Sarunāsies pedagoģe Zane Ozola, ziedot.lv vadītāja Rūta Dimanta, ekonomikas antropologs Andris Šuvajevs un grāmatzinātnieks Viesturs Zanders. Noslēgumā sarunas kopsavilkumu veidos Eiropas Savienības Tiesas tiesnese Ineta Ziemele.

Šoreiz Sarunas par Latviju rosinās uz domu apmaiņu par personības un valsts mijiedarbību.

Latvijas kā demokrātiskas tiesiskas valsts centrālā vērtība ir brīvs cilvēks. Var teikt, ka Latvijas tauta nekad vēl nav dzīvojusi tik labi kā šobrīd. Taču vēstures pieredze parāda, ka labklājība ir ne tikai iespēja, bet arī pārbaudījums. “Valsts” ir cilvēka radīta ideja, kuru ar saturu piepilda pats cilvēks konkrētajā vēsturiskajā mirklī, tāpēc svarīgi runāt par attiecībām starp cilvēku un viņa valsti.

Sarunas dalībnieki dalīsies pārdomās un meklēs atbildes uz jautājumiem:

*Vai personības veidošanai nepieciešama sava valsts?
*Kāda ir valsts un personības mijiedarbība?
*Vai mūsdienās, kad dzīves apstākļi kļūst labāki, personībai izveidoties ir sarežģītāk?
*Kāds ir mūsdienu Latvijas personības kods jeb personības centrālā ass?

Ņemot vērā valstī noteiktos epidemioloģiskās drošības pasākumus saistībā ar Covid-19 izplatības ierobežošanu, Sarunas par Latviju varēs vērot tikai tiešraidē Satversmes tiesas mājaslapā, LNB mājaslapā un Facebook kontā: https://www.facebook.com/events/3533194826719697/

Tiešraides sākums: 27. oktobrī plkst. 18.00.

Svarīgi! Interesenti jautājumus sarunas dalībniekiem var iesūtīt pirms pasākuma (Ketija.Strazda@satv.tiesa.gov.lv) vai uzdot tos pasākuma laikā, rakstot WhatsApp ziņu uz Nr. +371 29464691.

Detalizētāka informācija par pasākumu pieejama šeit.

Par Sarunām par Latviju

Satversmes tiesa, godinot valsts 100. gadadienu, 2018. gadā aizsāka sadarbību ar LNB, veidojot jaunu tradīciju – dažādu nozaru profesionāļu un viedokļu līderu sarunas par Latviju, Latvijas tautu un Satversmē ietvertajām vērtībām. Sarunu ietvaros tās dalībnieki, iedvesmojoties no latviešu vēstures un kultūras mantojuma spilgtākajām epizodēm un nozīmīgākajiem darbiem, diskutē par dažādām tēmām, kas skar Latvijas sabiedrību, Latvijas valsts esību un izaicinājumus.

Pirmajās sarunās tika caurskatīti rakstnieces Māras Zālītes autobiogrāfiskie romāni “Pieci pirksti” un “Paradīzes putni”, runājot par latviešu tautas pagātnes pieredzi, pagātnes mantojuma pārvarēšanu, Latvijas valstij simtgades slieksni sasniedzot un to pārkāpjot.

Video:

Otrajās sarunās priekšplānā tika izvirzīta Latvijas likteņupe – Daugava, aplūkojot tās nozīmi Latvijas valsts veidošanās un attīstības procesā.

Video:

Trešajās sarunās tika analizēti raksti, kas veido nāciju, lai parādītu ciešo Latvijas kultūras un vēstures mantojuma sasaisti ar valsti un tiesībām.

Video:

Ceturtajās sarunās tika runāts par Satversmē ietvertajām vispārcilvēciskajām un kristīgajām vērtībām. Tika meklēta atbilde uz jautājumu: vai Satversmē ir iekodēta pretruna?

Video:

Piektajās sarunās tika diskutēts par atbildības un brīvības ciešo sasaiti.

Video: