Satversmes tiesas priekšsēdētājs tiekas ar jauno Vācijas vēstnieku

23.09.2015.

Šodien, 23. septembrī, Satversmes tiesu apmeklēja Vācijas Federatīvās Republikas vēstnieks Latvijas Republikā Rolfs Šute. Viņš tikās ar Satversmes tiesas priekšsēdētāju Aldi Laviņu.

Sarunas laikā tika pārrunāti Vācijas Federālās Konstitucionālās tiesas un Satversmes tiesas sadarbības jautājumi. Šogad tiesu sadarbība ir bijusi aktīva – maijā Latvijā viesojās Vācijas Federālās Konstitucionālās tiesas priekšsēdētājs Andreass Foskūle un vairāki tiesneši, savukārt augustā Satversmes tiesas priekšsēdētājs bija devies vizītē uz Vācijas Federālo Konstitucionālo tiesu. Puses vienojušās, ka kopīgas diskusijas par aktuālajiem tiesību jautājumiem varētu notikt arī turpmāk. Tiesu sadarbībā lielu atbalstu sniegusi gan Vācijas vēstniecība Rīgā, gan Latvijas Republikas Ārlietu ministrija.

Tāpat tikšanās laikā tika runāts par kopīgo un atšķirīgo Satversmes tiesas un Vācijas Federālās konstitucionālās tiesas kompetencē. Vēstnieks norādīja, ka pēdējā laikā Vācijas Federālajai konstitucionālajai tiesai bieži nākas skatīt lietas par sensitīviem jautājumiem, kam pievērsta pastiprināta sabiedrības uzmanība (viendzimuma partnerība, eirozonas finansēšana, bēgļu uzņemšana, u.c.). Vācijā tāpat kā Latvijā ar pieteikumu konstitucionālajā tiesā var vērsties parlamenta deputāti.

Sarunas dalībnieki bija vienisprātis par to, ka arī sabiedrības informēšanai par tiesas darbu un tās nolēmumiem ir būtiska nozīme tiesiskās apziņas veicināšanā, tostarp konstitucionālo tiesību un cilvēktiesību izpratnē.

Satversmes tiesas priekšsēdētājs informēja Vācijas vēstnieku gan par aktuālajām Satversmes tiesas lietām, gan par darba plāniem starptautiskās sadarbības jomā.

Visbeidzot Satversmes tiesas priekšsēdētājs pateicās par veiksmīgo sadarbību ar Vācijas vēstniecību, uzsverot Rolfa Šutes priekšteces vēstnieka amatā Andreas Viktorīnas ieguldījumu šajā jomā. Amatpersonas vienojās turpināt un attīstīt sadarbību nākotnē.