Satversmes tiesas priekšsēdētājs piedalās konferencē par latviskuma kā vērtības izpēti

06.04.2017.

Šodien, 6. aprīlī, Latvijas Universitātes (LU) Lielajā Aulā norisinājās konference “Latviskums – valsts augstākā vērtība, tā izpratne audiovizuālajos medijos”. Satversmes tiesas priekšsēdētājs Aldis Laviņš konferencē uzstājās ar priekšlasījumu par valsts konstitucionālās identitātes aizsardzību Satversmes tiesas praksē.

Aldis Laviņš, uzrunājot konferences dalībniekus, teica: “Konstitucionālās identitātes elementi raksturo pašu valsti un tās iekārtu. Šie elementi ir Latvijas teritorija, tauta, valsts vara un valsts pārvaldīšanas pamatprincipi. Katra valsts savā pamatlikumā vēl var ietvert papildu valsti identificējošos elementus, kas mums tieši noteikti Satversmes ievadā.  Būtiski, ka šiem konstitucionālās identitātes elementiem ir ne tikai simboliska, bet arī juridiska nozīme. Gan Satversmes tiesai, gan citiem valsts konstitucionālajiem orgāniem ir tiesisks pienākums, īstenojot savas funkcijas, aizsargāt šīs vērtības. Svarīgi apzināties, ka valsts esam mēs paši, un katram no mums ir morāls pienākums uzturēt un aizsargāt valsts pamatvērtības tostarp latviešu valodu un latviešu kultūru.”

Priekšlasījuma laikā Aldis Laviņš ne tikai skaidroja konstitucionālās identitātes jēdzienu, bet arī pievērsās vairākām Satversmes tiesā skatītām lietām, kurās atklāts konstitucionālās identitātes elementu saturs. Tāpat tika akcentēta citu valstu pieredze konstitucionālās identitātes aizsardzībā.

Konferences mērķis bija aplūkot latviskumu no tiesiskajiem, humanitārajiem, praktiskajiem un emocionālajiem aspektiem. Konferenci organizēja biedrība “Ētikas Tilts Latvijā” kopā ar domubiedriem LU Teoloģijas fakultāti, LU Filozofijas un socioloģijas institūtu, radošo apvienību “Dzīvotprieks” un Latvijas Dievturu sadraudzi (LDS).

Satversmes tiesas priekšsēdētāja Alda Laviņa priekšlasījums video versijā.

Satversmes tiesas priekšsēdētājs A.Laviņš ar priekšladīsījumu uzstājas Latvijas Universitātes Lielajā Aulā. Foto: K.Strazda

Satversmes tiesas priekšsēdētājs A.Laviņš ar priekšladīsījumu uzstājas Latvijas Universitātes Lielajā Aulā.
Foto: K.Strazda