Satversmes tiesas priekšsēdētāja Ineta Ziemele sniedz interviju Latvijas Radio 1 raidījumam “Krustpunkti”

06.06.2017.

Šodien, 6. jūnijā, Satversmes tiesas priekšsēdētāja Ineta Ziemele sniedza interviju Latvijas Radio (LR) raidījumā “Krustpunkti”. Sarunas pirmajā pusē Inetu Ziemeli izjautāja laikraksta “Latvijas Avīze” žurnāliste Māra Libeka, nacionālās informācijas aģentūras LETA žurnāliste Zelma Strupka un LR žurnālists Aidis Tomsons, savukārt sarunas noslēgumā interesējošos jautājumus uzdeva radio klausītāji.

Ineta Ziemele intervijas sākumā atbildēja uz jautājumu par Satversmes tiesā notikušajām priekšsēdētāja vēlēšanām, atbildot uz to, viņa uzsvēra ikviena izvirzītā kandidāta augsto profesionalitāti un spēcīgo tiesas sastāvu, kā rezultātā veidojās veselīga konkurence. Sarunas gaitā viņa pauda viedokli par nepieciešamo tiesas komunikācijas pilnveidošanu atbilstoši mūsdienu komunikācijas priekšrakstiem. Vienlaikus tika uzsvērts, ka komunikācijas maiņa var radīt arī noteiktus riskus.

Sarunas laikā Ineta Ziemele izteica savu pozitīvo vērtējumu par novēroto vēlētāju aktivitāti vēlēšanu dienā un teica, ka, viņasprāt, būtu lietderīgi pārvērtēt un uzlabot vēlēšanu aģitāciju pārkāpumu kontroles mehānismu. Tāpat viņa atgādināja, ka Satversmes tiesa par likumdevēja darbu var izteikties tikai skatāmo lietu ietvaros, un norādīja uz komplicēto situāciju saistībā ar normatīvā regulējuma trūkumu jautājumos par personu kopdzīvi.

Kā būtisku aktualitāti Ineta Ziemele akcentēja uzsākto diskusiju par valsts apmaksātas juridiskās palīdzības sniegšanu Satversmes tiesas procesā. Pēc viņas ieskata, būtu jāvērtē iespēja veikt grozījumus Valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības likumā, garantējot noteiktām personu grupām saņemt valsts apmaksātu juridisko palīdzību konstitucionālās sūdzības sagatavošanā. Viņa minēja, ka Satversmes tiesā šobrīd ir uzsākts darbs pie informatīvu materiālu izstādes, kas palīdzēs iedzīvotājiem konstitucionālo sūdzību sagatavot konkrētā tipveida formā.

Sarunas noslēgumā Ineta Ziemele atbildēja uz iedzīvotāju jautājumiem. Viņa skaidroja Satversmes tiesas metodoloģiju ierobežojuma samērīguma izvērtēšanā un atgādināja, ka ikviens var vērsties Satversmes tiesā ar konstitucionālo sūdzību, ja persona uzskata, ka pamattiesību ir aizskārums izriet no tiesību normas. Ineta Ziemele izteica viedokli, ka dalību vēlēšanās nevajadzētu uzlikt par pienākumu, tam būtu jābūt ikviena pilsoņa iekšējas pārliecības un vēlmes vadītam solim. Intervijas izskaņā viņa uzsvēra, ka Satversmes tiesa, spriežot lietas, tās vienmēr vērtē pēc būtības no juridiskā, nevis politiskā viedokļa.

Intervijas audio ieraksts pieejams šeit.

Satversmes tiesas priekšsēdētāja Ineta Ziemele. Foto: Ekrānšāviņš no www.lr1.lsm.lv.

Satversmes tiesas priekšsēdētāja Ineta Ziemele. Foto: Ekrānšāviņš no www.lr1.lsm.lv.