Satversmes spēkā stāšanās dienā norisināsies vienpadsmitās Sarunas par Latviju

07.11.2023.

Šodien, zīmīgajā Satversmes spēkā stāšanās dienā, Satversmes tiesa sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku jau vienpadsmito reizi organizēs diskusiju Sarunas par Latviju. Šajā reizē sarunas dalībnieki diskutēs par to, kā sašķelt tumsu starp tautu un tās priekšstāvjiem.

Sarunu vadīs Satversmes tiesas priekšsēdētājs Aldis Laviņš. Sarunā piedalīsies Latvijas Valsts prezidents (2007-2011) Valdis Zatlers, Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes Tiesību teorijas un vēstures zinātņu katedras profesore Sanita Osipova, žurnāliste Olga Dragiļeva un dramaturgs Matīss Gricmanis. Noslēgumā sarunas kopsavilkumu veidos Eiropas Savienības Tiesas tiesnese Ineta Ziemele.

Vienpadsmitās Sarunas par Latviju iedvesmoja Raimonda Tigula skaņdarbs “Lec, Saulīte!” ar Rasas Bugavičutes-Pēces vārdiem, kā arī Dziesmu un deju svētku vīzija “Kopā Augšup”. Sarunu mērķis ir diskusija par to, kā mazināt “tumsu” jeb tautas neuzticēšanos valsts institūcijām un atsvešinātību no valsts pārvaldes. Sarunās par Latviju rosināsim diskusiju un centīsimies rast atbildes uz jautājumiem:

  • vai šobrīd varas dalīšanas mehānisms nodrošina to, ka valsts vara ar suverēnu vienoti dodas “Kopā Augšup” Satversmes izpratnē?
  • kā jēgpilni uzlabot zināšanas par ikviena pilsoņa lomu valsts pārvaldīšanā?
  • kā izskaust “mēs/viņi” domāšanu?
  • kā saglabāt savstarpējo cieņu un nepazaudēt kopīgo mērķi ikdienas un aizņemtības “putekļos”?

Vienpadsmito Sarunu par Latviju videoieraksts tiks publicēts pēc pasākuma un būs pieejams ikvienam Satversmes tiesas mājaslapā.

Par Sarunām par Latviju

Satversmes tiesa, godinot valsts 100. gadadienu, 2018. gadā aizsāka sadarbību ar Latvijas Nacionālo bibliotēku, veidojot jaunu tradīciju – dažādu nozaru profesionāļu un viedokļu līderu sarunas par Latviju, Latvijas tautu un Satversmē ietvertajām vērtībām. Sarunu ietvaros tās dalībnieki, iedvesmojoties no latviešu vēstures un kultūras mantojuma spilgtākajām epizodēm un nozīmīgākajiem darbiem, diskutē par dažādām tēmām, kas skar Latvijas sabiedrību, Latvijas valsts esību un izaicinājumus.