Satversmes tiesas priekšsēdētāja Alda Laviņa uzruna Tieslietu sistēmas apbalvojumu pasniegšanas ceremonijā

17.11.2016.

Rīgā 2016. gada 17. novembrī

Labdien, godājamie kolēģi!

Katrs apbalvojums tiek dibināts ar noteiktu mērķi. Tieslietu sistēmas apbalvojums nodibināts ar mērķi izteikt atzinību par nopelniem Latvijas Republikas tieslietu sistēmas attīstībā un tiesiskuma stiprināšanā Latvijā un pasaulē.

Par nopelniem liecina darbi un sasniegtie pozitīvie rezultāti. Šajā brīdī vēlos akcentēt dažus no sasniegumiem.

Šogad Latvija ir uzņemta Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijā. Tas nozīmē, ka starptautiski ir novērtēta Latvijas izaugsme tautsaimniecībā. Mēs zinām, ka tautsaimniecības izaugsme ir cieši saistīta ar to, kā funkcionē tieslietu sistēma. Lai arī vēl ir daudz darāmā, lai uzlabotu tieslietu jomu, uzņemšana OECD organizācijā noteikti ir apliecinājums tam, ka tieslietu sistēmā notikušas pozitīvas pārmaiņas un tā kļuvusi stabilāka. Tam pamatā ir Jūsu ikdienā godprātīgi padarītais darbs tiesās, prokuratūrā, notariātā, advokatūrā un tiesu izpildītāju birojos.

Kā nākamo vēlos atzīmēt faktu, ka pasaules juristu saimei Latvija kļūst arvien atpazīstamāka. Mēs esam apliecinājuši, ka kvalitatīvā līmenī Latvijā spējam uzņemt un noorganizēt pasaules mēroga forumus un diskusijas par tiesību jautājumiem. Šogad Satversmes tiesa organizēja starptautisku konferenci Rīgā, kurā piedalījās ievērojams skaits Eiropas konstitucionālo tiesu tiesneši un konstitucionālo tiesību eksperti. Tāpat Rīgā norisinājās Eiropas Starptautisko tiesību asociācijas konference, kas pulcēja vairāk nekā 400 atzītu starptautisko tiesību speciālistus diskusijai par to, kā starptautiskās tiesības darbojas krīžu laikā.

Vēl vēlos uzsvērt faktu, ka gan Latvijas Tieslietu ministrijas darbiniekus, gan tiesnešus, prokuratūras darbiniekus, gan advokātus aicina kā ekspertus uz dažādām valstīm un pārnacionālām institūcijām. Tas liecina, ka mūsu rindās ir cienījami profesionāļi, kas ir novērtēti ne tikai Latvijā, bet arī ārpus tās robežām.

Kolēģi, tepat Latvijas Universitātē vakar un arī šodien norisinās konference par konstitucionālajām vērtībām. Mūsu valsts konstitucionālās vērtības ir ierakstītas tiešā tekstā Satversmē. Tomēr ierakstīšana pati par sevi ir tikai daļa no veiksmes stāsta. Pilnībā mūsu valsts vērtību aizsardzību varam īstenot, ja savā ikdienas darbā, piemērojot tiesību normas, aiz rakstītā teksta redzēsim tiesību principus un mūsu konstitucionālās vērtības, un ar saviem nolēmumiem, savu rīcību tās aizstāvēsim. Līdz ar to augstākā vērtība ir mūsu valsts godprātīgie un profesionālie cilvēki.

Šodien mūsu valsts dzimšanas dienas priekšvakarā man ir liels gods pateikties ikvienam no jums par ieguldījumu Latvijas kā tiesiskas valsts stiprināšanā. Patiesi izteikts paldies un atzinīgs novērtējums par labi padarītu darbu dod mums spēku, piešķir azartu un neatlaidību tiekties uz jauniem mērķiem. Novēlu, lai arī šis apbalvojums dod Jums jaunus spēkus un spārno tiekties uz jaunu mērķu sasniegšanu! Paldies, Jums!