Satversmes tiesas priekšsēdētāja Alda Laviņa uzruna skolēnu zīmējumu un domrakstu konkursa svinīgajā apbalvošanas ceremonijā

06.03.2023.

Satversmes tiesas priekšsēdētāja Alda Laviņa uzruna skolēnu zīmējumu un domrakstu konkursa svinīgajā apbalvošanas ceremonijā

2023. gada 3. martā

Mīļie skolēni un pedagogi!

Cienījamā ministres kundze!

Godātie klātesošie!

Man ir patiess prieks sveikt skolēnus un pedagogus, kas šeit – Satversmes tiesas sēžu zālē – ir sapulcējušies no dažādiem Latvijas novadiem, lai kopā godinātu mūsu konkursa “Mana atbildība nākamo paaudžu priekšā” laureātus!

Ar sesto skolēnu zīmējumu un domrakstu konkursu mēs iesoļojam Latvijas pamatlikuma – Satversmes – otrajā gadsimtā! Satversmes tiesas saime kopā ar mūsu sadarbības partneriem priecājas būt šodien kopā ar Jums.

Satversmes tiesa aizsargā ikviena Latvijas iedzīvotāja pamattiesības.  Mēs apzinām Latvijas ļaužu problēmas un ar tiesību palīdzību risinām tās. Mums ir būtiski, lai ikviens cilvēks var aizsargāt savas tiesības, dzīvot cieņpilnu un pilnvērtīgu dzīvi, baudīt taisnīgumu un izjust brīvību.

Jā, Satversmes tiesas galvenais uzdevums ir tiesas spriešana, tomēr ir ārkārtīgi būtiski tuvināt tiesiskumu ikvienam Latvijas iedzīvotājam – jauniem un vecāka gadagājuma cilvēkiem gan no pilsētām, gan no dažādu novadu malu malām.

Dialoga veidošana ar atšķirīgām sabiedrības grupām, bet, jo īpaši – ar jauniešiem, ir mūsu pienākums un mūsu atbildība. Ikvienam Latvijas cilvēkam ir jāapzinās, ka mūsu valsts brīvība ir izcīnīta sīvā Neatkarības karā. Bet brīva valsts pati par sevi ir tikai pamats, uz kura, pateicoties tiesiskumam un demokrātijai, mēs turpinām būvēt sabiedrību, kurā ikviena cilvēka tiesībām ir svars un nozīme. Jo saliedētāki mēs būsim, jo stiprāki mēs tapsim pret dažādiem iekšējiem un ārējiem satricinājumiem un apdraudējumiem.

Ukrainas tauta ir spilgts apliecinājums tam, ka saliedēta sabiedrība ir stipra un nesalaužama. Krievijai neizdodas un neizdosies salauzt Ukrainas tautas sapņus par demokrātiju, brīvību un savu zemi. Ukraina uzvarēs, taisnīgums uzvarēs, demokrātija uzvarēs!

Mīļie skolēni!

Lūkojoties Jūsu zīmējumos un lasot Jūsu domrakstus, mūs stiprināja apziņa un ticība, ka par spīti pašreizējām ģeopolitiskajām un ekonomiskajām grūtībām Latvijas valsts un demokrātijas nākotne ir talantīgu, izglītotu, mērķtiecīgu un brīvu cilvēku rokās. Ikviens zīmējums un domraksts pauž nozīmīgu vēstījumu par Satversmi, par Latviju un par saliedētu sabiedrību, kas atbildīgi stāvēs brīvības un demokrātijas sardzē!

Jūs esat mūsu nākotne. Audziet lieli Latvijai, mīliet savu tautu un zemi!

Mīļie pedagogi!

Skolotājs atver skolēniem durvis uz zināšanu pasauli un ved viņus uz zināšanu kalnu. Jūs raksturo pašaizliedzība, mērķtiecība, rūpes par līdzcilvēku un Latvijas valsts intelektuālo izaugsmi, kā arī patiesa cieņa un mīlestība pret savu arodu. Satversmes tiesas saimes vārdā izsaku Jums visiem atzinību un sirsnīgāko pateicību par godprātīgo un pašaizliedzīgo darbu!

Godātie klātesošie!

Lai mums visiem šī svinīgā ceremonija ir kā avots, kur smelties iedvesmu, enerģiju un radošumu! Dodoties mājup, kļūstiet par Satversmes vēstnešiem un nododiet mūsu sveicienus un pateicību Jūsu vecākiem un vecvecākiem, kas Jūs, mīļie skolēni, ir izaudzinājuši par krietniem Latvijas dēliem un meitām!