Satversmes tiesas priekšsēdētaja Alda Laviņa uzruna pastmarkas “Satversmei 100” pirmās dienas zīmogošanas pasākumā

10.05.2022.

Aldis Laviņš

Satversmes tiesas priekšsēdētajs

Uzruna pastmarkas “Satversmei 100” pirmās dienas zīmogošanas pasākumā

2022. gada 6. maijā

Cienījamās dāmas un godātie kungi!

Demokrātijas nedēļā Satversmes tiesa ir pagodināta būt par mājvietu pastmarkas “Satversmei 100” pirmās dienas zīmogošanai. Visas dienas garumā Satversmes tiesa ir atvērta ikvienam, kurš vēlas sūtīt labās domas un vārdus saviem tuviniekiem, draugiem, Latvijai, Eiropai un pasaulei.

Demokrātijas nedēļa, kad atzīmējam Satversmes sapulces sanākšanu un Latvijas neatkarības atjaunošanu, Eiropas dienu, ir iespēja novērtēt demokrātijas, tiesiskas valsts un vienotas Eiropa nozīmi. Līdz ar to simboliski, ka Satversmes simtgadē ir izdota pastmarka, kura atgādina par konstitūcijas nozīmi brīvības un miera nodrošināšanā.  Jānis Čakste Satversmes sapulces sasaukšanās dienā solīja “gādāt par to, ka mūsu zeme attīstās pareizā ceļā, ka mums ierodas likumība, kārtība, [..] saticība.” Savukārt Atmodas līderis Dainis Īvāns mums ikvienam atgādina, ka brīvība ir mūsu pienākums, un katrai paaudzei ir jāatrod iekšējais spēks nosargāt savas valsts Satversmes garu.

Zīmīgi, ka uz 1918. gada 18. decembrī izdotās Latvijas Republikas pirmās pastmarkas attēlota mākslinieka Anča Cīruļa vīzija par Latvijas valsts ģerboni. Šogad izdotajā pastmarkā atspoguļota mākslinieces Artas Ozolas-Jaunarājas vīzija par Satversmi. Līdzās Latvijas ģerbonim, karogam un himnai Satversme ir mūsu valstiskuma simbols, kas nodrošina nācijas, latviešu valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību cauri gadsimtiem, sekmējot ikviena brīvību un labklājību.

Pastmarka “Satversmei 100” tiešā veidā atspoguļo Satversmes mūsu dzīvē un aicina atvērt Satversmi. Aploksnē iestrādātais kvardātkods atver Satversmes simtgades mājaslapu, kurā ir bagātīga informācija par konstitūciju.  Līdz ar to Satversmes simtgades stāsts veido vienotu vizuālo un saturisko vēstījumu. Satversmes tiesa augstu novērtē sadarbību ar mākslinieci Artu Ozolu-Jaunarāju. Paldies Jums par radošajām idejām un pašaizliedzīgo darbu!

Juridiski pastmarka ir vērtspapīrs. Ar tās palīdzību ikviens var nosūtīt svarīgu ziņu sev nozīmīgam cilvēkam. Esmu gandarīts, ka Satversmes idejas ir atspoguļotas tādās laikmeta liecībās kā pastmarka un monēta. Abi šie projekti ir Satversmes tiesas un sadarbības partneru lolotas idejas. Gribu izteikt īpašu pateicību Latvijas Pastam par atsaucību, idejas realizāciju un svētku sajūtas radīšanu Demokrātijas nedēļā.

Satversme simtgade ir nerimstošs aicinājums svinēt Satversmi –  to, ka Latvija ir brīva, neatkarīga, demokrātiska un tiesiska valsts, kurā katram ir iespēja baudīt brīvību un sasniegt labklājību un laimi!