Satversmes tiesas priekšsēdētāja Alda Laviņa galvenā runa Eiropas Krimināllietu advokātu asociācijas pavasara konferencē Rīgā

23.04.2022.

Satversmes tiesas priekšsēdētājs

Aldis Laviņš

Galvenā runa Eiropas Krimināllietu advokātu asociācijas pavasara konferencē Rīgā

Rīga, 2022. gada 23. aprīlis

Cienījamie krimināltiesību juristi,

Es priecājos par iespēju šorīt jūs visus uzrunāt. Ja pareizi saskaitīju, šī ir 45. Eiropas Krimināllietu advokātu asociācijas konference, un es savā un savu kolēģu no Latvijas Republikas Satversmes tiesas vārdā vēlos izteikt lielu gandarījumu, ka Eiropas krimināltiesību juristiem beidzot ir iespēja iepazīt Rīgu un Latviju.

Kā atgādina šodienas konferences programma, šis ir sarežģīts laiks ikvienam – Krievijas agresija pret Ukrainu ir izraisījusi spēcīgu reakciju visā pasaulē, un agri vai vēlu tā noteikti prasīs krimināltiesību advokātu iesaistīšanos tribunālā vai tribunālos, kuru uzdevums būs saukt pie atbildības par zvērībām, kas ik dienas tiek pastrādātas Ukrainā.

Kopumā krimināltiesību juristi kā pamattiesību aizstāvji sniedz vērtīgu ieguldījumu sabiedrībā. Kompetenti un rūpīgi īstenota krimināltiesiskā aizstāvība kalpo kā spēcīgs instruments, lai nodrošinātu taisnīgumu un novērstu jebkādu acīmredzamu valsts varas ļaunprātīgu izmantošanu. Taču vienlaikus ļaujiet man uzsvērt, ka jebkura jurista, tostarp krimināltiesību jurista, loma ir plašāka. Manuprāt, pirmkārt, mums kā juristiem ir jāapzinās, kā funkcionē mūsu valsts un jo īpaši tiesu vara. Mums pastāvīgi jājautā sev – vai mūsu tiesu vara ir neatkarīga? Vai tiesu vara nodrošina tā saukto kontroles un līdzsvara sistēmu? Šiem jautājumiem ir ne tikai juridiska dimensija. Diemžēl tie var maksāt cilvēku dzīvības. Vai Eiropa 21. gadsimtā saskartos ar karu, ja visās Eiropas kontinenta valstīs būtu neatkarīga un efektīva tiesu vara? Ļoti iespējams, ka atbilde būs – nē! Eiropa nesaskartos ar autoritārismu un pašreizējām nežēlībām. Un krimināllietu juristiem dažās valstīs nebūtu obligāti jānostājas starp tirānijas šausmīgākajām sejām un parastiem cilvēkiem.

Godātie kolēģi, krimināltiesības ir tiesību joma, kurā nepieciešams trausls līdzsvars starp pamattiesību garantēšanu un sabiedrības drošības nodrošināšanu. Atrast šo līdzsvaru ne vienmēr ir viegli, un to es redzu savā ikdienas darbā – gandrīz vienmēr Satversmes tiesas darba kārtībā ir lietas, kas saistītas ar krimināltiesībām vai kriminālprocesu. Patiesībā konferences pirmās paneļdiskusijas tēma – “Līdzekļu konfiskācija un arests kriminālprocesā” – skar diezgan unikālu jautājumu, ko pašlaik analizē mūsu Tiesa. Izskatot lietu, Tiesa ir meklējusi salīdzinošu informāciju no citām valstīm, ko, atklāti sakot, bija grūti atrast. Tas pierāda, ka apspriežamās tēmas ir ļoti aktuālas un svarīgas.

Es ar nepacietību gaidu, kad uzzināsim par jūsu diskusiju rezultātiem šajā jomā, kā arī par citiem Eiropā svarīgiem krimināltiesību jautājumiem. Vēlreiz sveicam jūs Rīgā, un novēlu jums produktīvu un patīkamu konferenci!